Cihazı sağlık hizmet paketi olmadan alabilir miyim?
Evet tek olarak da cihaz satın alabilirsiniz, tek cihaz almanız durumunda, cihazı aldıktan sonraki yıllar için platform aktivasyon bedeli ödemeniz gerekecek ve her muayene için ayrı ayrı ücret ödemeniz gerekecektir.
  Müşteri hizmetleri telefon numarası / email'i var mı?

Müşteri Hizmetleri’mize 444 74 55 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Satış desteği için 2 nolu tuşlama sonrasında 2 numaralı seçenek,

Teknik destek için 2 nolu tuşlama sonrasında 3 numaraları seçenek veya aşağıdaki mail adresimizden destek alabilirsiniz.

destek@kochealthcare.org

Evet, sonuçlarınızı değerlendiren doktorlar istemeniz halinde reçetenizi yazabilir, ardından eczanenizden ilaçlarınızı temin edebilirsiniz.
Şu an için herhangi bir sağlık sigortası ile anlaşmamız bulunmamaktadır.Ancak sigorta sistemine dahil edilmesi için çeşitli firmalarla görüşmelerimiz devam etmektedir.
Evet, ilgili branşlardaki Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları hekimlerimiz de sistemde yer almaktadır. Ancak bu hekimlerimiz ile Koç Sağlık Yanımda web sitesinden sistemden randevu alarak ve ödemeli olarak görüşebilirsiniz.
Evet, cihaz çocukların muayene edilmesi için uygundur ve pratikdir.
Koç Sağlık Yanımda’da hangi doktorlar var?
Şu anda Koç Sağlık Yanımda ekibimizde Dahiliye, Pediatri, Aile Hekimi uzmanlarından oluşan kadromuz ile 7 gün 24 saat hizmet verilmektedir.
Cihaz Kayıt yapıyor mu?
Evet, muayene için gerekli olan ses ve görüntü kaydı yapıyor, online görüşme için Doktorumuz bu verileri kullanıyor, dilerseniz offline da muayene için kayıt alabiliyorsunuz.
Hizmeti ve Cihazı Nasıl satın alabilirim?

Tytocare uzaktan muayene cihazımızı, 444 74 55 Çağrı Merkezi Kanalımız ile, Hastane içi Mağazalarımızdan (Amerikan Hastanesi ve Koç Üniversitesi Hastanesi) ve aşağıdaki linkten web sitemizden kolaylıkla satın alabilirsiniz.

İnternet sitemiz üzerinden satın alım yapabilmeniz için üyelik kaydı oluşturmanız gerekecektir. Ürünleri internet sitemiz üzerinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

https://payment.kocsaglikyanimda.com/

TytoCare muayene cihazı size ulaştığında, sizlerle tekrar iletişime geçerek demo randevunuzu oluşturuyor olacağız. Kullanımı oldukça basit olan TytoCare cihazı’nın kurulumu ve kullanımı yetkili arkadaşlarımız tarafınızdan size anlatılıyor olacaktır.
Akıllı telefonunuza veya Tabletinize indireceğiniz TytoCare uygulaması ile wi-fi üzerinden bağlantı kurarak TytoCare muayene cihazınız aktif olarak çalışıyor olacak. TytoCare, akıllı cihazlar ile uyumlu çalışır. Dilediğiniz akıllı telefon ve tablet ile TytoCare kitini kullanabilir ve muayene sürecinizi uzman doktorlarımızla rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Evet, doktorların muayene sırasında kullandığı otoskop (kulak için), stetoskop (kalp, akciğerler ve karın için), bazal termometre ve dijital kamera (cilt ve boğaz için) ekipmanlarını içeren TytoCare; sağlık uzmanlarına kendilerinin yapacağı muayene verilerinin aynısını sağlamak için geliştirilmiştir. TytoCare ile yaptığınız muayene verilerini hekimler doğrudan değerlendirerek teşhis koyabilir ve tedavi geliştirebilir. TytoCare’e entegre çalışan tüm cihazlar, FDA gerekliliklerine uygundur. TytoCare cihazları, kaliteli sonuçlar sağlamak için birden fazla performans testinden başarıyla geçmiştir.
Uygulamadaki eğitim videolarını, adımları ve canlı muayene sırasındaki doktor yönlendirmelerini izleyen herkes TytoCare sağlık kitini kullanarak bu teknolojik hizmetten kolayca faydalanabilir.
TytoCare son teknoloji bir muayene cihazı olmasıyla birlikte kullanılan otoskop, steteskop ve muayene kamerasından alınan veriler klinik kalitesinde olmaktadır.
FDA onayına sahip bu cihaz ile doktorlarımızın yanında gibi servis alabileceksiniz.
TytoCare’de verileriniz güvenli ve şifreli bir ağ üzerinden gönderilir ve Türkiye sınırları içerisinde bulunan bulut sistemimizde saklanır. Tıbbi kayıtlarınızı kimlerin görebileceğini sadece siz ve sağlık uzmanınız belirleyebilirsiniz.
Bulunduğunuz ikametgah adresinde yaşayan tüm aile fertleriniz Tytocare ile hizmet alabilir. 1. Derece aile bireyleri şeklinde kısıtlama bulunmamaktadır. Aynı ikametgah zorunludur.
Bir cihazla en fazla 5 kişi muayene olabilir.
1 Yıl sonra süreç nasıl olacak? Aboneliğimi devam ettirmez isem ne olur?
Üyeliğinizi her yıl yenileyebilir ve kullanıma devam edebilirsiniz. Muayene haklarınız bir sonraki yıla devr olamaz. Abonelik sistemine dahil olmaz iseniz, muayene oldukça muayene başına ücret ödersiniz fakat sisteme dahil olmadığınızda cihazı kullanabilmeniz için cihazın aktivasyon bedelini ödemeniz gerekmektedir.
Cihazı aldıktan sonra iade etme hakkım var mı?
Evet, cihazı aldıktan sonra eğer cihaz kutusunu açmazsanız, cihazı on dört gün içerisinde iade etme ve ödediğiniz bedeli geri alma hakkınız bulunmaktadır.
Evet, cihaz 2 yıl boyunca garanti altındadır. Herhangi bir teknik problem yaşadığınızda teknik servisimiz garanti kapsamında yardımcı olacaktır.
Doktorlarınızın tahlil- tetkik istediği durumlarda dilerseniz Koç Sağlık Yanımda ekipleri ayrı bir hizmet olmak üzere evinize gelip kan ve idrar tahlil örneklerini alabilir.
Paketiniz kapsamındaki muayeneler Aile Hekimi statüsündeki Koç Sağlık Yanımda doktorları tarafından gerçekleştirilir. Uzman doktor ile muayene talepleriniz ayrıca ücrete tabidir. Branş ve doktor statüsüne göre değişen fiyatlar söz konusudur. Hizmet alımı öncesinde talebiniz doğrultusunda ilgili doktor fiyatları size iletilerek onayınız doğrultusunda işlem yapılmaktadır.
Koç Üniversitesi Hastanesi, Amerikan Hastanesi, Amerikan Tıp Merkezi ya da Bodrum Amerikan Hastanesi’nde görevli, TytoCare ile muayene sistemi açık olan branş hekimleriyle ücreti karşılığında görüşme gerçekleştirebilirsiniz
Yurtdışında Türkçe bilmeyenler için tercüman hizmeti de görüşmelerde sağlanacak mı?
Sınırsız olan ve paket dahilindeki muayeneler için hizmet sağlanmamaktadır, sadece paket dışında kalan Uzman Doktor’larımızdan online olarak hizmet alınırsa tercüman hizmeti sağlanmaktadır. 
Cihaza abone olduğumda ilk aydan sonra ayrılmak istersem ne olacak?
Cihazı eksiksiz bir şekilde bize geri göndermeniz gerekiyor. Cihazda arıza veya eksik kırık tespit edilmesi durumunda cihaz veya parça bedeli talep edilecektir. 
Cihaz mülkiyeti kime ait?
 Abonelik süresince cihaz mülkiyeti kurumumuza ait olmaktadır.
Kullanılmış cihaz mı alıyorum?
 Hayır tüm cihazlarımız kapalı orijinal kutusunda yeni cihaz olarak teslim edilmektedir.